Dual CS 600

art of sound

Dual 1010...............

Altmışlı yılların ortaları........İlk pikabım,ilk gözağrım......

Takip eden yıllarda,Dual'in başka modellerini de deneyimleme şansına sahip oldum.Dual anılarımda hep özel bir yer işgal etmiştir.

Nasıl olduysa ,son günlerde internette turntable'lar hakkında yazıları incelerken,Dual'in en üst seri pikabı olarak tanıttığı ,CS600 modeliyle ilgili bazı yazılara rastladım.İster istemez geçmiş anılarım canlandı ve ciddi bir merak uyandı.

Yine internette Camaross Audio'nun sitesini de incelerken,Dual'in de satış temsilcileri olduğunu gördüm.Şirket yetkilisi ile telefon ve internet kanalıyla yaptığım görüşmelerde,Dual hakkındaki kendi görüşlerimi paylaştım ve adı geçen modelle ilgili merakımdan bahsettim.Takip eden günler içinde,Camaross Audio bana bir sürpriz yapıp,bir tane CS600 modelini.bana denemem için göndereceklerini söylediği zaman çok sevinç ve heyecan duydum.

Bu uzun girişten sonra gelelim pikap hakkındaki görüş ve düşüncelerime.Yalnız şunu da belirtmeden geçemiyeceğim.Yaklaşık 55 yıl önce hafızamda kazınan bir Dual imajı var.55 yıl sonra rastladığım bu modelden beklentim biraz fazlaydı ve açıkçası dinlemelerime biraz da hayal kırıklığı yaşayabilme korkusuyla,endişeyle başladım.

Peki bu CS600 modeli beklentilerimi karşıladı mı?Hemde nasıl..... Pikabın dış görüntüsü muhteşem.İşcilik birinci sınıf.Almanlar teknolojilerini bu cihaz üzerinde de göstermişler.Cihaz tümüyle Alman malı.

Dual'in kendi sitesinde,belli seviyenin üzerinde cartridge kullanılması tavsiye ediliyor.Ben de bu öneriye uygun bir cartridge ile yaptım denemelerimi.

Pikap ayarlar konusunda beklentilerimi karşıladı.Kurulumu ve ayarları oldukca kolay ve zevkli.Alt frekanslar yerli yerinde.Orta sesler çok dengeli.Üst frekanslar çok doğal.sahne ve üç boyutluluk çok güzel.Seslerdeki iniş ve çıkışları çok iyi yansıtıyor. Devir çok stabil.Plaktaki kaydı olduğu gibi yansıtıyor.Görsellik ve ses sunumu açısından,sizi kısa sürede müziğin içine alıyor.Bence emsalleri arasında en üst sıralarda bulunmayı hakeden bir ürün.Hatta benim gibi düşünen bazı kişiler için daha üst seviyelerde bile kendine yer bulabilir.

Bütün bu yazdıklarımda ,dinleme ortamımın ve diğer ekipmanlarımın etkisini de göz ardı etmemek lazım.Ben kendi imkanlarımda çok memnun olduğum bir sistem oluşturduğum için,pikabın bu ortam ve ürünler arasında ne derecede etkili olup,kendini gösterdiğini de unutmamak lazım.

Sadece tonearm headshell'i standart dışı olmayıp,klasik headshell'lerden olsaymış (tabi tonearmın da dizaynında da buna uygun değişiklikler yapılması gerekecekdi mutlaka.) daha da güzel olurmuş diye düşünmeden edemedim.Pikabı Farklı headshell'ler ile kullanmak da ayrı bir zevk verirdi.Ama Ben bunun teknik olarak getirisine veya götürüsüne vakıf değilim.Benimki sadece bir görüş.

Sonuç olarak Dual CS600 benim deneyimlerimde ,beni fazlasıyla tatmin ve mutlu etti.
Sevmediğim tek şey,nasıl kıyıp da geri göndereceğim düşüncesi oldu.
Bu arada Camaross Audio'ya bana bu imkanı tanıdıkları için teşekkür etmeyi bir görev sayıyorum.


art of sound
Scroll