Stirling Broadcast LS3/5a

art of sound

Bir kaç gün önce sizin de öneriniz üzerine Stirling Broadcast’in LS3/5a-v2’yi ve Ab-2 bass extender ürünlerini sizden satın aldım ve dinledikten sonra izlenimlerimi sizinle paylaşmak istedim. Dünyanın kabul ettiği ve en iyi raf hoparlörlerinden olan BBC monitörleri uzun süredir ilgimi çekmekte olup, birçok modelini deneme fırsatı buldum.

 

BBC monitörlerinin arasında LS 3/5a modeli kişisel olarak benim favorimdi. Daha önce LS 3/5a’nın eskiden üretilmiş versiyonlarına olan ilgim, yeni üretimlerin çıkmasıyla yerini ayrı bir heyecana bıraktı. Ancak hemen aklıma bir soru geldi. Stirling’in yeni üretimleri acaba aynı başarıyı gösterebilecek miydi?Ürünü açmaya başladığımda, gözüme ilk çarpan paketlemesi oldu, gerçekten çok başarılıydı.

 

Daha sonra ürün kurulumunu tamamlayıp hemen karşısına geçtim. Duyduklarım karşısında gerçekten çok şaşırdım çünkü gerçekten fiyatının 10 katı, belki daha da fazla olan bir kule tipi dinliyor izlemine kapıldım.

Tiz ve Mid konusunda oldukça tatminkar olan bu efsane hoparlörün bana göre en büyük özelliği diğer LS 3/5a hoparlörlerine kıyasla sahne derinliği ve netliğiydi.

 

Stirling’in Ab -2’sine gelecek olursak, daha önce LS 3/5a deneyimlerimde dengeli bir bas duymak pek mümkün olmuyordu. Ancak Stirling’in LS 3/5a ve Ab-2 kombinasyonun beni nasıl şaşırttığını tarif bile edemiyorum.

 

Boşuna bir çok otorite bu hoparlörleri dünyanın en iyi raf hoparlörü ilan etmemiş diye düşünürken, Stirling’in kombinasyonu ile LS3/5a artık müthiş bir salon monitörü olmuştu.

 

Bass Extender ile birlikte çok güzel bir uyum göstermekte ve bu harmoni, çok geniş odalarda bile bass eksiği olmadan çok dolgun ve bildiğimiz İngiliz hoparlör kalitesini fazlasıyla ön plana çıkartmamıza yardımcı oluyor.

 

Stirling’in Ls3/5a’ları çıtayı efsane sesinden daha üste taşımayı başarmış ve mükemmel bir iş çıkartmış. Bu konuda Stirling firmasının hakkını vermek gerekir.

 

Saygılarımla,

Cem Çelebioğlu

 

 


art of sound art of sound art of sound
Scroll